Jak podnieść poziom ferrytyny

Jak podnieść poziom ferrytyny

Brak ferrytyny może być przyczyną anemii. Jest to również wskaźnik niedoczynności tarczycy i niedoboru witaminy C. Wysoki poziom ferrytyny jest niezbędny dla sportowców, aby osiągać wyniki na najwyższym poziomie. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby podnieść swój poziom ferrytyny.

Niedobór żelaza może prowadzić do anemii

Brak żelaza w organizmie może prowadzić do anemii, która jest stanem charakteryzującym się niskim poziomem hemoglobiny. Objawy anemii mogą wahać się od bólu w klatce piersiowej do drażliwości i infekcji. Kobiety są bardziej narażone na anemię niż mężczyźni, ponieważ utrata krwi podczas miesiączki uszczupla żelazo w ich krwi. Kobiety, które są przed menopauzą lub są dializowane, są bardziej narażone na niedobór żelaza, a kobiety z niewydolnością serca lub chorobami nerek są bardziej zagrożone anemią.

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania anemii jest spożywanie większej ilości pokarmów bogatych w żelazo. Żelazo jest łatwiej przyswajane z mięsa niż z pokarmów roślinnych, takich jak warzywa. Jeśli jednak jesteś wegetarianinem, być może będziesz musiał uzupełnić spożycie żelaza o dodatkowe jego źródła. Pokarmy o wysokiej zawartości witaminy C są również pomocne, ponieważ zwiększają wchłanianie żelaza.

Regularne przyjmowanie suplementów żelaza może pomóc w podniesieniu poziomu ferrytyny i można je przyjmować nawet przez 8 tygodni. Jednak wysoki poziom żelaza może być szkodliwy dla wątroby i serca. Miesiączka może również obniżyć poziom ferrytyny, a w przypadku bardzo obfitego krwawienia może być potrzebna transfuzja krwi. W niektórych przypadkach niski poziom ferrytyny może prowadzić do niewydolności serca, bólu w klatce piersiowej i innych poważnych komplikacji.

Jeśli cierpisz na anemię z niedoboru żelaza, powinieneś przyjmować suplement z siarczanu żelaza. Ważne jest jednak, aby podczas przyjmowania suplementów żelaza przestrzegać zaleceń podanych przez lekarza. Większa ilość może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów.

Niski poziom ferrytyny jest znakiem ostrzegawczym, że Twój organizm doświadcza niedoboru żelaza. Te niskie poziomy mogą być również objawem niektórych stanów medycznych, takich jak niedoczynność tarczycy lub niedobór witaminy C. Jeśli masz niski poziom ferrytyny, możesz odczuwać zmęczenie i zmiany nastroju, a także inne objawy. Twój lekarz może przepisać suplement lub zmienić dietę, aby zwiększyć poziom ferrytyny.

Jedną z najważniejszych wskazówek dotyczących zwiększenia poziomu ferrytyny jest unikanie pokarmów zawierających duże ilości wapnia, ponieważ zmniejsza on wchłanianie żelaza. Na przykład mleko i jogurt mają wysoką zawartość wapnia, a one zapobiegają wchłanianiu żelaza. Należy również unikać pokarmów zawierających polifenole i taniny, o których również wiadomo, że zmniejszają wchłanianie żelaza.

Może sygnalizować niedoczynność tarczycy

Poziom ferrytyny jest markerem żelaza w organizmie. Mówi nam, jak dużo funkcjonalnego żelaza jest w naszym ciele i jest powiązany z anemią. Ważne jest, aby utrzymać poziom ferrytyny na niskim poziomie, ponieważ wysoki poziom ferrytyny może być oznaką niedoczynności tarczycy. Jednak istnieje pewne zamieszanie wokół tego, co naprawdę oznacza poziom ferrytyny. W Internecie można znaleźć wiele teorii i przekonań, z których większość nie jest oparta na żadnych badaniach. Dlatego ważne jest, aby zebrać jak najwięcej informacji, które pomogą Ci zrozumieć implikacje Twoich wyników.

W nadczynności tarczycy wysoki poziom ferrytyny świadczy o chorobie Gravesa, która zaburza metabolizm żelaza. Żelazo jest niezbędne dla organizmu do produkcji hormonów tarczycy. Niedobór żelaza wpływa na produkcję hormonów tarczycy i może powodować zmęczenie, nietolerancję wysiłku fizycznego i światłowstręt. Kilka czynników może przyczynić się do niedoboru żelaza, w tym zapalenie i słabe wchłanianie żelaza. Kolejną przyczyną jest utrata żelaza z moczem i kałem. Dodatkowo, ciąża może zwiększyć zapotrzebowanie na żelazo.

Objawy niedoczynności tarczycy mogą być różne, od zmęczenia, przez nietolerancję zimna, po bóle stawów i mięśni. Stan ten zazwyczaj rozwija się powoli i różni się w zależności od osoby, a ostateczną diagnozę może dać tylko badanie krwi. Pomimo złożoności tego schorzenia, dostępne są opcje leczenia, które często pozwalają na ustąpienie objawów.

Proste badanie krwi w celu zmierzenia poziomu ferrytyny może pomóc w wykryciu niedoczynności tarczycy. Test wymaga użycia igły i jest łatwy do wykonania. Technik wprowadzi igłę do żyły na ramieniu. Czasami technik owinie wokół ramienia elastyczną opaskę, aby ułatwić znalezienie żyły. Po pobraniu krwi technik oznaczy ją i wyśle do laboratorium w celu analizy.

Istnieją pewne badania, które sugerują, że podniesienie poziomu ferrytyny podczas ciąży może sygnalizować niedoczynność tarczycy. W jednym z badań stwierdzono, że kobiety, u których zdiagnozowano niedoczynność tarczycy, miały niższe poziomy Hb niż kobiety zdrowe. Badacze stwierdzili, że poziom TSH był istotnie wyższy u kobiet z niedoczynnością tarczycy w pierwszym trymestrze ciąży, a stężenie FT4 i FT3 w surowicy było niższe w grupie z niedoczynnością tarczycy.

Może sygnalizować niedobór witaminy C

Problem z podniesieniem poziomu ferrytyny polega na tym, że nie zawsze jest ona dokładnym wskaźnikiem niedoboru witaminy C. Możliwe jest ich fałszywe podniesienie, gdy organizm doświadcza stanu zapalnego po intensywnych ćwiczeniach. Aby tego uniknąć, badaj poziom ferrytyny z samego rana, gdy jesteś dobrze nawodniony. Jeśli poziom ferrytyny jest nieprawidłowy, skonsultuj się z lekarzem, aby ustalić najlepszy dla Ciebie sposób postępowania.

Oznaki i objawy niedoboru witaminy C obejmują suche włosy, częste bóle głowy, objawy grypopodobne i skłonność do łatwego powstawania siniaków. Uzupełnianie witaminy C może pomóc w zwalczaniu niektórych z tych objawów. Osoby z niedoborem mogą również cierpieć na nudności, skurcze żołądka, zmęczenie i kamienie nerkowe. Mimo że niedobór witaminy C jest niezwykle rzadki w krajach rozwiniętych, nadal ważne jest, aby zapewnić, że Twoja dieta zawiera odpowiednią ilość tej ważnej witaminy.

Kilka ostatnich badań wskazuje, że suplementacja witaminą C może zmniejszać ryzyko wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych. U uczestników wysokiego ryzyka większe stężenie witaminy C w surowicy wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka zarówno udaru niedokrwiennego, jak i krwotocznego. W krajach o wysokim dochodzie większość zdarzeń mózgowo-naczyniowych występuje z powodu udaru niedokrwiennego, a nie krwotocznego.

Może sygnalizować celiakię

Niezależnie od tego, czy zdiagnozowano u Ciebie celiakię, czy nie, możesz zastanawiać się, jak podnieść poziom ferrytyny. Pierwszym krokiem jest konsultacja z lekarzem w celu ustalenia przyczyny niskiego poziomu ferrytyny. Następnie, możesz pracować z lekarzem, aby podnieść swoje poziomy w sposób naturalny. Należy jednak pamiętać, że Twoje potrzeby mogą być wyższe niż standardowe RDA. Możesz potrzebować więcej żelaza niż przeciętna osoba, ponieważ Twój organizm może nie wchłaniać go tak łatwo.

Można wykonać badanie krwi, aby określić, czy poziom ferrytyny w surowicy jest nieprawidłowy. Jest to wskazówka, że może Pan/Pani mieć celiakię, która powoduje, że organizm wytwarza niskie ilości ferrytyny. Chociaż choroba nie zawsze jest od razu widoczna, możesz podnieść poziom ferrytyny, aby zaalarmować swojego lekarza.

Niedobór żelaza jest jednym z czołowych objawów celiakii, a niski poziom ferrytyny w organizmie może prowadzić do trwającej anemii. Ponadto niski poziom ferrytyny może prowadzić do zwiększonej podatności na infekcje, a Ty możesz odczuwać zmęczenie.

Poziom ferrytyny w surowicy jest jednym z najbardziej dyskryminujących parametrów metabolizmu żelaza. Są ważne w odróżnianiu pacjentów z nieleczoną celiakią od pacjentów z innymi schorzeniami przewodu pokarmowego. Poziom ferrytyny w surowicy u pacjentów z celiakią jest bardzo niski, w porównaniu do pacjentów z normalną dietą. Jednak poziom ferrytyny wzrasta o około 1 mg na miesiąc, gdy pacjent rozpoczyna dietę bezglutenową, a następnie spada do normalnego poziomu po powrocie do normalnej diety. Niski poziom ferrytyny jest istotnym wskaźnikiem celiakii, a dieta bezglutenowa może poprawić objawy.

Niski poziom ferrytyny może również sygnalizować inne schorzenia, w tym anemię, niedoczynność tarczycy i niedobór witaminy C. Jeśli masz niskie stężenie ferrytyny, możesz doświadczyć szerokiego zakresu objawów, w tym zmęczenia i zmian nastroju. Dietetyczne żelazo i witamina C mogą podnieść poziom ferrytyny.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *