Korzyści dla zdrowia psychicznego wynikające z biegania

Korzyści dla zdrowia psychicznego wynikające z biegania

Jednym z głównych powodów, dla których ludzie zabierają się za bieganie, jest poprawa sprawności fizycznej. Jednak drugim powodem, dla którego warto biegać jest poprawa zdrowia psychicznego. Badania pokazują, że bieganie może zmniejszyć depresję i niepokój. Może również poprawić pamięć, wyostrzyć umysł i poprawić sen. Ponadto wykazano, że bieganie zmniejsza skutki uboczne leczenia raka.

Poprawia nastrój

Badania wykazały, że bieganie przynosi szereg korzyści dla ciała i umysłu. Może zwiększyć poczucie własnej skuteczności i pewności siebie, a także może pomóc ludziom zachować koncentrację. Może również zmniejszyć uczucie dysonansu poznawczego – napięcia, które odczuwasz, gdy masz sprzeczne pomysły. Bieganie pomaga oczyścić umysł z negatywnych myśli i może sprawić, że poczujesz się bardziej optymistycznie.

Duża metaanaliza badań nad wpływem ćwiczeń na zdrowie psychiczne wykazała, że pojedyncza sesja biegowa poprawiła nastrój uczestników i zmniejszyła ich poczucie depresji. Związek ten był najprawdopodobniej spowodowany substancjami chemicznymi w mózgu znanymi jako endokannabinoidy. Te substancje chemiczne są naturalnie produkowane przez nasze ciała i pomagają nam doświadczać przyjemności, spokoju i zmniejszonego poziomu bólu.

Wyostrza pamięć

Udowodniono, że regularne bieganie wyostrza pamięć nawet o 20%. Zwiększa aktywność neuronów w hipokampie, regionie w mózgu, który jest centralny dla uczenia się i pamięci. Badania pokazują również, że bieganie pomaga budować odporność mózgu na zaburzenia neurodegeneracyjne i starzenie się. W rzeczywistości New York Times nazwał bieganie “sportem osoby myślącej”.

Oprócz poprawy pamięci i zwiększenia wytrzymałości, ćwiczenia fizyczne są dobre dla utrzymania dobrej kondycji i utraty wagi. Zwiększają również koncentrację i wyostrzają umysł. Badania pokazują, że regularne ćwiczenia chronią mózg przed związanym z wiekiem spadkiem zdolności poznawczych i poprawiają funkcje pamięciowe. Dzieje się tak dzięki zwiększonemu krążeniu krwi w mózgu i wzrostowi neuronów w regionach mózgu.

Zmniejsza lęk

Naukowcy odkryli, że bieganie może pomóc w zmniejszeniu lęku. W jednym z badań naukowcy wprowadzili do mózgów biegaczy lek o nazwie bicuculine, aby zablokować sygnalizację GABA. Lek blokuje sygnalizację w hipokampie brzusznym, który jest ważny dla uczenia się, pamięci i nastroju. Co ciekawe, lek miał niewielki wpływ na poziom lęku u biegaczy. Wiadomo jednak, że bieganie zwiększa sygnalizację GABA w mózgu, czyli proces, który obniża aktywność hipokampa brzusznego i zmniejsza lęk.

Niezależnie od wieku czy poziomu sprawności fizycznej, bieganie może pomóc w zmniejszeniu objawów lęku. Korzyści z biegania mogą być natychmiastowe, zwłaszcza jeśli możesz się socjalizować i trzymać się odpowiedzialności. Oprócz poprawy zdrowia psychicznego, ćwiczenia zmniejszają również ryzyko depresji, chorób układu krążenia i cukrzycy. Wiele osób z lękiem ma tendencję do bycia bardziej siedzącym i angażowania się w mniej intensywną aktywność fizyczną. Dlatego też wyjście z domu i poruszanie się może być najlepszym niemedycznym rozwiązaniem problemu lęku.

Naukowcy odkryli, że bieganie zmniejsza lęk u ludzi i myszy. Badacze stwierdzili, że aktywność tego regionu mózgu była znacząco zmniejszona u biegających myszy. Badanie to pokazuje, że bieganie obniża poziom hormonów związanych ze stresem w mózgu i zwiększa produkcję nowych neuronów w hipokampie brzusznym.

Poprawia sen

Wykazano, że ćwiczenia poprawiają jakość snu. Jednakże, ten efekt poprawy snu był mieszany. Zaobserwowano, że osoby, które ćwiczą wieczorem, mają lepszy sen niż te, które ćwiczą w ciągu dnia. Niektóre badania wskazują, że lekkie ćwiczenia i joga mogą być bardziej korzystne dla snu niż inne ćwiczenia. Potrzebne są dalsze badania, aby zbadać rolę aktywności fizycznej w poprawie snu. Dotychczasowe badania koncentrowały się na różnicach w poziomie aktywności fizycznej wśród osób, które cierpią na zaburzenia snu i tych, które ich nie mają.

Ostatnie badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Stanforda pokazuje, że bieganie może znacząco poprawić jakość snu. Biegacze zgłaszali poprawę jakości snu o prawie godzinę na noc w porównaniu z osobami niebiegającymi. Należy zauważyć, że dobry sen jest niezbędny dla osiągnięcia najwyższej wydajności. W jednym z badań stwierdzono, że sportowcy, którzy spali dłużej i mieli lepsze wyniki fizyczne, rzadziej doświadczali urazów.

Bieganie poprawia sen poprzez uwalnianie w organizmie chemicznych posłańców, które są odpowiedzialne za głębszy sen i lepsze funkcjonowanie mózgu. Badania wykazały również, że regularny wzorzec snu przyczynia się do zdrowego stanu psychicznego, w tym niższego poziomu depresji i lęku. W rezultacie biegacze zazwyczaj doświadczają mniejszego niepokoju i mają wyższy poziom szczęścia niż osoby, które nie biegają.

Regularne ćwiczenia są również pomocne w zmniejszaniu skutków stresu, które są częstą przyczyną bezsenności. Dodatkowo ćwiczenia są związane ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia chorób. Niewystarczająca ilość snu może wpłynąć na Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne, dlatego kluczowe jest posiadanie regularnej rutyny ćwiczeń.

Zmniejsza skutki uboczne raka

Ćwiczenie ma wiele korzyści dla osób z rakiem, w tym poprawę jakości życia i zdolność do zarządzania skutkami ubocznymi leczenia raka. Mogą nawet pomóc pacjentowi szybciej wrócić do normalnych zajęć. A jeśli ćwiczenia są wykonywane prawidłowo, ryzyko ich szkodliwości jest niewielkie. Mimo to niektórzy onkolodzy pozostają sceptyczni co do roli ćwiczeń w leczeniu raka. Jednak poglądy te ulegają zmianie.

Badania wykazały, że aktywność fizyczna, taka jak bieganie, może zmniejszyć skutki uboczne raka. Osoby, które regularnie ćwiczą, rzadziej zapadają na niektóre rodzaje raka, w tym raka piersi, okrężnicy i prostaty. Inne badania powiązały siedzący tryb życia ze zwiększonym ryzykiem rozwoju pewnych typów raka. Nie istnieją jednak ostateczne dowody potwierdzające związek między aktywnością fizyczną a zmniejszonym ryzykiem zachorowania na raka.

Nie ma potrzeby zapisywania się na siłownię czy kupowania bieżni; możesz po prostu dodać do swojej codziennej rutyny kilka minut ćwiczeń każdego dnia. Ten rodzaj ćwiczeń nie tylko utrzymuje Cię w aktywności, ale także pomaga Ci schudnąć i utrzymać zdrową wagę. Utrzymanie zdrowej wagi zmniejszy ryzyko rozwoju 13 różnych rodzajów raka. Najczęstsze nowotwory to piersi i jelita. Na szczęście oba typy są uleczalne, więc bycie aktywnym jest korzystne zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.

Poprawia kreatywność

Nowe badanie sugeruje, że chodzenie lub bieganie może poprawić Twoją kreatywność. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Stanforda wykazało, że uczestnicy byli bardziej kreatywni podczas chodzenia niż podczas siedzenia. Chociaż chodzenie nie poprawia bezpośrednio koncentracji, to jednak usprawnia zadania, które wymagają świeżych pomysłów lub perspektywy. Jak wynika z badania, podczas spotkania chodzenie może zwiększyć Twoją kreatywność o 60%.

Bieganie może również poprawić Twoje zdrowie psychiczne, jak wynika z badania opublikowanego w The Psychological Review. Biegacze doświadczają runner’s high, który może poprawić ich kreatywność. Ponadto endorfiny, które są uwalniane podczas aktywności fizycznej, mogą również poprawić kreatywność. Podczas gdy wielu badaczy wciąż nie jest pewnych, jak dokładnie bieganie poprawi kreatywne myślenie, niektóre badania sugerują, że ćwiczenia mogą zwiększyć kreatywność.

Podczas badania uczestnicy byli proszeni o wymyślanie nowych zastosowań dla przedmiotów codziennego użytku. Takie zadania mogą być zabawne, jeśli uda Ci się znaleźć inny sposób na jego wykorzystanie. Test Alternatywnych Zastosowań, opracowany przez JP Guilforda pod koniec lat 60-tych, jest jednym z takich ćwiczeń. Ćwiczenie to pomaga ludziom rozwijać myślenie dywergencyjne, które jest jednym z głównych kluczy do stania się kreatywną potęgą.

Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy regularnie ćwiczą, są bardziej kreatywni niż ci, którzy tego nie robią. Bieganie podnosi poziom endorfin, zwiększa ilość tlenu w mózgu i daje umysłowi czas na wędrówkę. To uwalnia nieświadomą część mózgu, która jest związana z kreatywnością.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *